پیچ و مهره

جوش دادن اتصالات پیچ و مهره ای تنسایل بالا

پیچ و مهره

جوش دادن اتصالات پیچ و مهره ای تنسایل بالا

یکی از سوالات عمده ای که در مورد اتصالات پیچ و مهره ای تنسایل بالا مطرح است این است که آیا می توان این اتصالات را جوش داد یا خیر. پاسخ عمومی به این سوال منفی است. در صنعت پیچ و مهره اصولا پیچ های تنسایل بالا به دسته ای از پیچ ها گفته می شود که برای بالا بردن تنسایل آنها و رسیدن به استاندارد خاص روی آنها عملیات حرارتی صورت گرفته است. خواص مکانیکی این دسته از پیچ های شش گوش ، استاد بولت یا آلن که در میان آنها استاندارد هایی چون ASTM A449, ASTM A490, ASTM A193 B7 نیز یافت می شوند در اکثر مواقع تغییر کرده است که این تغییر به سبب اعمال عملیات حرارتی کنترل شده می باشد. عملیات جوشکاری در دمای بسیار بالا و شرایط کنترل نشده اتفاق می افتد بنابراین تاثیر آن بر پیچ غیر قابل پیش بینی است. بنابراین جوشکاری پیچ های تنسایل بالا پیشنهاد نمی شود.

رفرنس هایی نیز در تایید این گفته وجود دارند که انستیتو های استاندارد بین المللی به آن اینگونه اشاره کرده اند.

در قسمت 4.5 از کتاب استاندارد AISC Design Guide 21 قید شده است که پیچ های متری و استادبولت های استاندارد ASTM که روی آنها عملیات حرارتی صورت گرفته است نباید تحت جوشکاری قرار گیرند.

همچنین در صفحه 4-4 از ویرایش نهم استادارد AISC Manual استاندارد آمریکایی سازه های فولادی اینگونه قید گردیده است :

پیچ و مهره هایی که روی آنها عملیات حرارتی سرمایش و گرمایش صورت گرفته است نباید در معرض حرارت شدید یا جوشکاری قرار گیرند.

رفرنس سومی که در نهی عملیات جوشکاری اتصالات پیچ و مهره تنسایل بالا آمده است کلا به اعمال گرما اشاره نموده است . در قسمت 6.4.3 از استاندارد ASTM F1554 اینگونه آمده است

خمش گرمایی میل گردهایی که تحت عملیات حرارتی قرار گرفته اند نباید در دمایی به فاصله 56 درجه از دمایی که عملیات حرارتی در آن صورت گرفته است اتفاق بیافتد و بعد از خمش حرارتی نیز این میل گرد ها باید توسط هوا خنک شوند.

هر چند این رفرنس به عملیات خمش میل گرد اشاره نموده است آنچه روشن است تاکید بر تاثیر اعمال گرما بر فلزهای عملیات حرارتی می باشد و به جاست که در ساختار پیچ و مهره ها نیز تاثیری یکسان خواهد داشت.

راه حلی که برای مشکل جوشکاری پیچ و مهره های تنسایل بالا وجود دارد انجام عملیات جوشکاری قبل از عملیات حرارتی است. هر چند توصیه می شود عملیات جوش توسط کارخانه تولید کنندده پیچ و مهره و در شرایط کنترل شده ای انجام گیرد.

پیچ و مهره

 

پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کارشناسان
ارسال