پخش پیچ و مهره در تهران

آبکاری کادمیوم پیچ و مهره ها

پیچ و مهره

آبکاری کادمیوم پیچ و مهره ها

آبکاری کادمیوم در دو رنگ زرد و نقره ای قابل اعمال بر روی سطوح آهن، فولاد و آلومینیوم بوده و مقاومت در برابر خوردگی بسیار بالایی را برای پیچ و مهره ها مخصوصا در محیط های دریایی با املاح بالا، نمک دار و آلکالین بوجود می آورد.

کادمیوم نیز مانند روی که خاصیت الکترون دهی بالایی دارد توسط خاصیت کاتدی به مراقبت خوردگی سطوح زیرین خود می پردازد و خراش های سطحی نیز موجب از بین رفتن لایه های داخلی نمی شوند.

آبکاری کادمیوم پیچ و مهره ها به دو روش الکتروپلیتینگ و آبکاری مکانیکی در دمای حدود 600 درجه فارنهایت معدل 320 درجه سانتی گراد – یعنی در دمایی اندک بالاتر از آبکاری داکرومات حدود 240-260 درجه و پایینتر از فرایند گالوانیزه گرم حدود 425-450 درجه سانتی گراد – صورت میگیرد و طی این فرایند سطح فلز با 5 الی 25 میکرومتر کادمیوم بسته به شدت مواد خورنده محیطی پوشانیده می شود. آبکاری کادمیوم به روش الکتروپلیتینگ نزدیک به 90 درصد کادمیوم محلول را روی سطح پیچ و مهره قرار می دهد اما توجیه اقتصادی چندانی برای آن وجود ندارد. از این رو آبکاری پیچ و مهره ها با کادمیوم معمولا بصورن آبکاری مکانیکی انجام می شود

مزایای پیچ و مهره ها با آبکاری کادمیوم

آبکاری کادمیوم خواص مکانیکی منحصر به فردی را به پیچ و مهره ها می دهد که به قرار زیر است:

آبکاری کادمیوم مقاومت خوردگی بسیار بالایی را با وجود ضخامت لایه ای کم بین 5 الی 25 میکرومتر بوجود می آورد

آبکاری کادمیوم در دمای 600 درجه فارنهایت معادل 320 درجه سانتی گراد صورت گرفته که بسیار پایین تر از آبکاری گالوانیزه گرم حدود 450 درجه سانتی گراد است این امر مانع از پدیده ترد شدگی و شکست هیدروژنه که در آبکاری گالوانیزه گرم پیچ و مهره های تنسایل بالا اتفاق می افتد می شود.

آبکاری کادمیوم ضریب اصطکاک بسیار پایینی داشته و سطح آبکاری شده قابلیت روغن کاری دارد.

ضریب اصطکاک پایین آبکاری کادمیوم سبب محاسبه دقیق گشتاور لازم برای اتصال پیچ و مهره می شود.

پیچ و مهره با آبکاری کادمیوم محافظت در برابر خوردگی گالوانیک مخصوصا در تماس با آلومینیوم بسیار بالایی دارد

پایین بودن حجم موارد خوردگی سطحی و پایین بودن ریسک جوش خوردن حاصل از خوردگی و افزایش حجم فلزات از دیگر ویژگی های پیچ و مهره های آبکاری کادمیوم هستند.

آبکاری کادمیوم قابلیت سخت کاری آسان را فراهم می کند

کاربرد پیچ و مهره با آبکاری کادمیوم

پیچ و مهره ها با آبکاری کادمیوم در گذشته در صنایع مختلفی چون دریایی، صنایع هوایی، اتوماسیون، معادن و ماشین آلات معدنی و نظامی کاربری گسترده ای داشته اند

از آنجا که کادمیوم ماده ای است سمی مانند سرب و جیوه امروزه استفاده از پیچ و مهره های با آبکاری کادمیوم به سبب مضرات زیست محیطی محدود شده است. هر چند به دلیل مقاومت در برابر خوردگی بسیار بالایی که پیچ و مهره های آبکاری کادمیوم دارند و مزایای مکانیکی بسیار منحصر به فردی که دارند هنور جایگزین چندان مناسبی برای آنها پیدا نشده و در صنایع هوافضا، دریایی و نظامی که میزان دقت در تولید بسیار بالا است کاربرد بسیاری دارند.

پیچ و مهره

پیچ و مهره

پیچ و مهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ارتباط با کارشناسان
ارسال